پروژه معماری

یک پروژه مجموعه وظایفی است که با یکدیگر مرتبط و با ترتیب صحیح و اصولی انجام می‌گردد. پروژه‌ها موقتی هستند و با پایان آن نتایج ملموس خواهند بود. یک پروژه معماری طبق تعریف، مجموعه‌ای از وظایف است که برعهده جمعی از مهندسان و کارگران می‌باشد تا سازه‌ای مطابق با طرح را به انجام برسانند. در زمینه معماری همیشه بصورت پروژه وجود دارد زیرا در بازه زمانی مشخص و با منابع  نیروهای مشخص صورت می‌گیرد.

روند انجام پروژه

یک پروژه معماری در ابتدا و بعد از امکان‌سنجی‌ها و بررسی‌های دقیق، با طراحی معماری توسط معمار شروع می‌شود. طراحی اولیه پس از تایید مشتری و مهندسان معمار دیگر به طرح نهایی و سپس به مرحله اجرای پروژه معماری می‌رسد. در طرح اولیه و نهایی، معمار تمامی فاکتورهای ساخت و ساز و ابعاد پروژه را لحاظ می‌نماید و آن را از نظر ایستایی و اصول معماری محاسبه می‌کند. پروژه معماری می‌تواند درقالب یک پروژه شهرسازی، ساختمانی و یا غرفه نمایشگاهی باشد. در این مقاله قصد داریم تا با پروژه معماری در زمینه غرفه‌سازی نمایشگاه صحبت کنیم.

پروژه غرفه‌سازی

یک پروژه غرفه‌سازی دارای مدیر پروژه یا همان شرکت غرفه‌ساز، معمار، طراح معمارو نیروهای ساخت و ساز و فنی از قبیل برق‌کار، نقاش، نجار و غیره می‌باشد. تمامی افراد مشارکت کننده در پروژه با یکدیگر مرتبط و هماهنگ هستند تا یک سازه زیبا و پایدار در کمترین زمان ممکنه تحویل مشتری گردد. طراحی معماری مطابق با سلیقه مشتری و با تایید نهایی او و مطابق با استانداردهای ساخت و ساز در مکان نمایشگاه انجام می‌شود. سپس طرح سه بعدی و دارای جزئیات بدست معمار و نیروهای فنی می‌رسد تا پروژه معماری آغاز و در مدت زمان محدود به انجام برسد.

سرعت و دقت در انجام پروژه

گاهی اوقات برای سرعت بخشیدن به انجام پروژه، شرکت غرفه‌ساز قبل از آغاز روز ساخت و ساز نمایشگاه عناصر موردنیاز خود مانند دیوارها، میزهای اینفو و غیره را در کارگاه خود ساخته و در زمان ساخت و ساز نمایشگاه آن‌ها را به یکدیگر متصل می‌کنند تا در زمان صرفه‌جویی شود و فرصت برای توجه به جزئیات غرفه وجود داشته باشد. شرکت نگاه سبز آگرین یکی از اولین شرکت‌هایی است که اصول غرفه‌سازی خود را بدین صورت و با دقت بالا به انجام می‌رساند.

پروژه معماری

بر خلاف پروژه‌های شهرسازی و ساختمانی که معمولا چند پیمانکار مختلف با یکدیگر همکاری می‌کنند و گاهاً باعث ایجاد اختلاف و درگیری کاری می‌شود، غرفه‌سازی نمایشگاهی برعهده یک شرکت غرفه‌ساز می‌باشد تا به تعهدات خود عمل کرده و پروژه معماری را به اتمام برساند. از اینرو مشتری پس از تایید نهایی طرح، از پروژه خارج و پس از اتمام آن جهت تحویل پروژه وارد می‌گردد.
نهیه و تدوین : نگاه سبز آگرین