طراحی دکوراسیون فروشگاه

در طراحی اصولی دکوراسیون فروشگاه ها توجه به المان‌های بصری اهمیتی صد چندان دارد. تجربه و درک درست مشتری از هویت برند کسب و کار و اقدام به خرید، با طراحی درست فضاها و چیدمان اجناس در فروشگاه‌ها شکل می‌گیرد.

یکی از مهمترین عوامل برای جذب و حفظ مشتریان طراحی اصولی فروشگاه ها مطابق با خواسته‌های پنهان و نیاز مشتریان است. طراحی مناسب فضاهای فروشگاه به مشتریان اطمینان می‌دهد که برند و محصولاتی که در فروشگاه عرضه می‌شود، با کیفیت و مورد اعتماد هستند. این طراحی همچنین برای مشتریان ایجاد تجربه خرید مثبت و احساس برد فراهم می‌کند و می‌تواند به افزایش فروش و در نهایت سودآوری کسب و کار کمک کند.

طراحی دکوراسیون فروشگاه آگرین

نیاز است تا صاحبان فروشگاه‌ها با اندک افزایش در بودجه بازسازی خود، عوامل تاثیرگذار بر ناخودآگاه مشتریان خود را بیشتر نمایند. همچنین معماران محترم نیز باید درک و علم درستی از اصول مدیریتی فروشگاه‌داری داشته باشند تا در زمان طراحی، موضوعات مهم را از قلم ننداخته و سرمایه فروشگاه‌داران را از بین نبرند.

عوامل تاثیر گذار بر ناخودآگاه مشتریان در طراحی فروشگاه بر اساس نورومارکتینگ

بازاریابی عصبی یا نورومارکتینگ، استراتژی بازاریابی‌ای است که بر اساس تجربه و سیگنال‌های فیزیولوژیکی و عصبی مصرف‌کنندگان در پاسخ به محرک‌های محصول شکل می‌گیرد.

این علم تخصصی در تلاش است تا انگیزه‌ها، ترجیحات و تصمیمات ناخودآگاه مشتریان را کشف کند. برای درک بهتر، به موارد زیر توجه کنید:

  • آگاهی از فروشگاه

مشتریان با آگاهی به محصولات، مکان‌ها و خدمات فروشگاه، تصمیم‌گیری‌های بهتری انجام می‌دهند. اصطلاحاً مشتری باید محصول را یاد گرفته باشد تا خرید کند. اطلاعات در مورد محصولات، ترتیب قرارگیری و تنوع خدمات قبل و پس از فروش کمک می‌کند.

آگاهی از فروشگاه
  • تداعی فروشگاه

تداعی می‌تواند تصمیم‌گیری مشتریان را تحت تأثیر قرار دهد. تداعی شامل تجربه‌های حسی مشتریان در فروشگاه است. مثلاً بوی محیط، نورپردازی، موسیقی، و… که به عوامل شناختی معروف هستند و با حواس 8 گانه انسان در علم نورومارکتینگ مناسبت دارند.

  • کیفیت ادراک شده

ادراک مشتریان نسبت به محصول بر اساس تبلیغات، نظرات دیگران یا بازخوردهای شبکه‌های اجتماعی ایجاد می‌شود. این برداشت نقش مهمی در تصمیمات خرید دارد. درک مشتری از محصول به نحوی که باعث برانگیختن حس رضایت و اعتماد شود معنا پیدا می‌کند.

موضوعات و عوامل مهم در طراحی دکوراسیون فروشگاه

در طراحی داخلی فروشگاه مجموعه‌ای از عوامل و موضوعات متعددی باید بررسی و اجرا شود که همگی با هدف جذب و نگهداشت مشتریان به کار می‌روند. این عوامل و موضوعات شامل موارد زیر است:

تجربه برند

تجربه برند یکی از عوامل کلیدی در طراحی فروشگاه‌ها است. برای ایجاد تجربه مثبت برای مشتریان، باید به جزئیات و عوامل تاثیرگذار بر ذهن و احساس مشتریان مثل طراحی لوگو، نحوه نمایش محصولات و تنظیم نورپردازی، رایحه محیط، استراتژی فروش، محل قرارگیری افراد، نحوه تعامل افراد با مشتریان و بسیاری دیگر توجه شود.

اصول طراحی محیطی

سادگی و سبک طراحی مرتبط با هویت برند: طراحی محیطی باید ساده و قابل فهم باشد و در راستای هویت برند و محصول باشد.

دسترسی به محصولات: محل قرارگیری کالاها و نمایش آن‌ها برای مشتریان بسیار مهم است. گاهی نیاز است به سادگی در دسترس باشند و گاهی با طراحی مناسب محل قرارگیری محصول آن را متمایز کرد.

درک کامل محصولات و یا خدمات باعث ایجاد وفاداری و حس اعتماد به برند می شود.

مسافرت مشتریان در فروشگاه‌

مشتریان در فروشگاه‌ها قدم می‌زنند و بدنبال محصول مرتبط با نیازشان هستند. برای افزایش فروش، باید مسیرها و نقاط کور و کانونی را بهینه کنید. مسیر حرکت مشتریان باید بگونه‌ای طراحی شود تا محصولی که مورد نیاز مشتری است در دسترس باشد و یا محصولی که بیشتر بر آن تاکید داریم در ذهن مخاطب نقش ببندد منجربه خرید شود. این کار باعث افزایش نرخ ماندگاری مشتری در فروشگاه می‌شود.

مسافرت مشتریان در فروشگاه‌

اصول تخصصی خرده‌فروشی

این اصول شامل موارد بسیاری است که باید توسط کارشناسان آموخته و اجرا شوند. اصولی که میبایست بخوبی مطالعه شود و متناسب با اهداف، استراتژی فروش و هویت برند طراحی و اجرا شوند.

محصولات پرفروش یا کم‌فروش را به نحوی نمایش داده شوند که مشتریان درگیر انتخاب شوند. همچنین پرسنل فروش به راحتی در دسترس باشند و مشتریان به راحتی و بدون مشکل به محصول دسترسی داشته باشند. محل قرارگیری اجناس و هارمونی رنگ‌ها و تضاد آن ها کاملاً مطالعه و چیده شوند.

اصول تخصصی خرده‌فروشی در طراحی دکوراسیون فروشگاهی

روانشناسی رنگ و المان‌های نامحسوس برند

رنگ‌ها و المان‌های نامحسوس در طراحی فروشگاه‌ها نقش مهمی ایفا می‌کنند. برای جذب مشتریان، از این اصول با مطالعه دقیق استفاده شود.

رنگ‌ها

انتخاب رنگ‌ها با دقت انجام شود. هر رنگ احساسات مختلفی را در مشتریان ایجاد می‌کند. مثلاً آبی به آرامش و اعتماد، قرمز به انرژی و شور، زرد به خوش‌بینی و شادی اشاره دارد. برای انتخاب رنگ‌ها، به مخاطبان هدف و محصولات توجه شود.

ترکیب و تضاد رنگ‌ها: ترکیب رنگ‌ها باید هماهنگ و آرامش‌بخش باشد. از تضادها و تداخل‌های نامطلوب خودداری شود.

المان‌های نامحسوس

ترتیب المان‌ها: یکی از اصول اصلی در طراحی فروشگاه ها، ترتیب و چیدمان مناسب اجناس است. این امر به مشتریان اطمینان می دهد که اجناس به راحتی قابل دسترسی هستند و به آسانی می‌توانند محصولات مورد نیاز خود را پیدا کنند. علاوه بر این، چیدمان درست اجناس می‌تواند به مشتریان ایده و حسی از طیف وسیعی از محصولات که در فروشگاه عرضه می شود، بدهد.

ترتیب قرارگیری المان‌ها در فروشگاه تأثیر زیادی دارد. مثلاً گاهاً المان‌های مهم‌تر در ردیف های بالایی قرار می‌گیرد ولی با رنگی که توجه مخاطب به آن معطوف شود.

ترتیب المان‌ها در طراحی فروشگاه

تمیزی و سادگی: طراحی ساده، مینیمال و تمیز به مشتریان اطمینان می‌دهد و تجربه خریدشان را بهبود می‌بخشد.

نورپردازی: استفاده از نورهای مناسب و درست می تواند به جلب توجه مشتریان و ایجاد یک حس دلخواه در فضای فروشگاه کمک کند. نورپردازی درست همچنین می تواند به تاکید بر برخی محصولات و افزایش فروش آنها کمک کند.
 نورپردازی مناسب نقاط کور را کم می‌کند و می‌تواند یک نوع محصول را از بقیه متمایز کند و تجربه مشتری را بهبود می‌بخشد.

سبک های معماری

تجربه مشتری

تست و بازخورد: تغییرات را تست کنید و بازخورد مشتریان را جمع‌آوری کنید. این کمک می‌کند تا بهبود‌های لازم را در خصوص نحوه چیدمان و نمایش محصولات و همینطور محیط فروشگاه، در اختیار باشند.

دیگر عواملی که در طراحی فروشگاه ها باید مد نظر قرار بگیرند، شامل ترتیب و مکان گذاری دستگاه‌های پرداخت و تنوع در پرداخت خرید، نمای بیرونی فروشگاه، استفاده از رنگ‌های مناسب و انتخاب مناسب کف و دکوراسیون داخلی است.

طراحی اصولی فروشگاه ها باید با هدف ایجاد یک تجربه خرید مثبت برای مشتریان و ایجاد تاثیر مثبت بر ناخودآگاه مشتریان انجام شود. این تجربه باید به مشتریان حس اعتماد، راحتی و ارزش افزوده را القا کند. با توجه به اینکه رقابت در عرصه فروشگاه ها بسیار بالا است، طراحی مناسب فروشگاه می‌تواند به کسب و کار کمک کند تا از رقبای خود متمایز شود و مشتریان را به خود و محصولات جذب کند.

خدمات طراحی دکوراسیون فروشگاهی آگرین

شرکت آگرین افتخار دارد با بیش از دو دهه فعالیت در زمینه مشاوره، طراحی، ساخت و اجرای دکوراسیون فروشگاهی خدمات تخصصی را در این زمینه به مشتریان خود ارائه دهد. تیم طراحی دکوراسیون فروشگاه با بهره‌گیری از متد مدیریت نسل چهارم و مطابق با اصول نورومارکتینگ – بازاریابی عصب پایه کلیه طرح‌های خود را با انجام مطالعات تخصصی، طراحی ویژه بر اساس نورومارکتینگ و عوامل تاثیرگذار بر ناخودآگاه مشتری و اجرای اصولی و استاندارد با کیفیت بالا ارائه می دهد.

درخواست مشاوره رایگان

جهت دریافت خدمات مشاوره رایگان و تماس کارشناسان ما در دپارتمان تخصصی دکوراسیون اداری، با تکمیل فرم زیر و انتخاب “دپارتمان طراحی دکوراسیون اداری و فروشگاهی” در کوتاه ترین زمان، درخواست خود را ثبت نمائید.