اصول غرفه داری برای اولین حضور در نمایشگاه

در این مقاله قصد داریم برای طراحی و ساخت غرفه نمایشگاهی به بیان اصولی ترین و خلاقانه ترین روش های غرفه سازی نمایشگاه بپردازیم. مسلماً بعد از فاکتور طراحی معماری اولیه، مهمترین فاکتور گرافیک مناسب برای غرفه می باشد. پیشرفت تکنولوژی باعث آسان تر شدن طراحی های گرافیکی شده. اما هر شخصی نمی تواند از این ابزار برای طراحی و نمایش غرفه نمایشگاه به روش اصولی و کاربردی استفاده کند. هنگامی که برای طراحی بصری غرفه دست به طراحی زده می شود، باید طرح اصلی حاوی تصاویر و پیام های ساده و مرتب باشد.
حال به ۵ عنصر اصلی و ضروری برای غرفه بصورت فصل خواهیم پرداخت:
– جنبه دیداری
– عنوان کسب و کار
– شرح خدمات و محصولات
– نام و لوگوی کسب و کار
– وبسایت اینترنتی
۱ – گرافیک غرفه را با دقت و حساسیت انتخاب کنید.
استفاده از تصاویر ساده، واضح و با کیفیت تاثیر بسزایی در ارائه و فروش دارند. تصاویر هنری، پیچیده و اسرارآمیز زیبایی خاص و ویژه ای دارند اما ممکن است باعث انحراف پیام شما و گیج شدن مخاطب شود.
در حد توان از تصاویر ساده استفاده کنید. همیشه زیبایی و القای پیام با سادگی آن تاثیرپذیر تر است. با کمی جستجو و خلاقیت می توانید طرح های گرافیکی زیبا و منحصر بفرد برای غرفه مهیا سازید.
۲ – برای ماندگاری هنوان در ذهن مخاطب، راه آسان و ساده انتخاب کنید.
برای استفاده از کلمات و جملات، آن ها را با دقت و حساسیت انتخاب کنید. این جملات باید کوتاه و روشن باشند.
در بدترین حالت ممکن است بازدیدکنندگان بدون توجه به شما از کنار غرفه رد شوند و به مسیر خود ادامه دهند. شما این شانس را خواهید داشت تا با تدارک و ایجاد جملات تاثیرگذار و گرافیک مناسب باعث جلب توجه آن ها شوید تا حداقل لحظه ای برای دیدن شما و کنجکاوی بایستند و مورد توجه قرار گیرید. همچنین محل قرارگیری عنوان ها و جملات مهم هستند. عنوان ها باید بزرگتر و جملات کوچکتر باشند. همینطور محل قرارگیری آن ها بر روی غرفه باید به گونه ای باشد تا از دورترین نقطه ی ممکنه ( چه داخل سالن و چه دورنمای غرفه های محوطه بیرونی)  قابل مشاهده باشند.
انتخاب عنوان و متن نیز بسیار مهم است و وظیفه ی انتخاب آن باید به آگاه ترین فرد سپرده شود. یک متن آسان و ساده تاثیر بیشتری نسبت به متون سنگین و پیچیده دارند. همانطور که در برند ها و شرکت های بزرگ دنیا می بینیم از عنوان، جملات و شعارهای ساده و ساده استفاده می کنند.
۳ – در نوشتن شرح خدمات و محصولات خود دقت کنید.
بسیار مهم و ضروری است که توضیح و شرحی از خدمات و محصولات بنویسید که مشتری بتواند به راحتی آن را درک نماید. اکثر بازدیدکنندگان حوصله و رغبتی برای صرف وقت خود بمنظورخواندن متن های طولانی ندارند. اگر عنوان و گرافیک غرفه شما نظر آن ها را جلب نماید ممکن است بخواهند متن یک یا دو خطی از شرح خدمات شما را بخوانند.
سعی کنید جملات را کوتاه و مختصر نگه دارید و تعداد کلمات استفاده شده را بشمارید و متون طولانی را کاهش دهید. همچنین از نقاط و شمارشگرهای موارد در متون استفاده کنید، پیام و متن را کوتاه نگه دارید، آن را خیلی فنی و تخصصی ننمایید و بدانید که طبق ضرب المثل معروف : کمتر بیشتر است.
اگر تبحری در نگارش و تدوین متون ندارید می توانید از دوستان و آشنایانی که در زمینه های ادبی و نگارش آشنایی دارند استفاده کنید.

اصول غرفه داری

۴ – ناو و لوگوی خود را برجسته و خوانا کنید.
عجیب است که گاهاً دیده می شود بعضی ها به نمایش صحیح نام و لوگوی خود در غرفه توجه نمی کنند و گاهاً آن را پنهان می کنند. شما هزینه ی نسبتاً بالایی برای شرکت در نمایشگاه صرف می کنید. با کمی دقت مطمئن شوید نام و لوگوی تجاریتان قابل مشاهده از جای جای سالن یا خارج از سالن باشد.
در نظر داشته باشید که لوگو و نام کسب و کار شما، شناسنامه شماست و دربرگیرنده ی نوع فعالیت و اعتبار شما می باشد. پس به آن اهمیت دهید.
۵ – استفاده از وبسایت و شبکه های اجتماعی
همانطور که در مقالات پیشین در خصوص اهمیت داشتن وبسایت و مقاله هایی مانند ۴ روش برای اجتماعی کردن غرفه نمایشگاه گفتیم، استفاده از این دو مهم و ضروری می باشد. می توان آدرس وبسایت را یکی از مهمترین پیام های شما در غرفه بیان کرد. شاید بتوانید در غرفه بسیاری از خدمات و محصولات خود را برای بازدیدکننده شرح دهید اما طولانی شدن آن باعث اتلاف انرژی شما و بازدیدکننده می شود همچنین ممکن است زمان کافی برای شرح کامل آن ها نداشته باشید از اینرو اهمیت داشتن وبسایت جامع بسیار محسوس است. در چند جای غرفه آدرس وبسایت خود را برای عموم نمایش دهید. قبل از شروع نمایشگاه نیز به تکمیل اطلاعات و بروزرسانی وبسایت خود اقدام کنید.
اگر برای کسب و کار خود وبسایت ندارید هر چه زودتر قبل از شروع نمایشگاه اقدام نمائید. موازی با داشتن و بروزرسانی وبسایت، کار بر روی شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، تلگرام، فیسبوک، توئیتر، پینترست و … بسیار مهم و تاثیر گذار است.
لازم به ذکر است شرکت آلند زیر مجموعه شرکت نگاه سبز آگرین برای شرکت کنندگانی که فرصت طراحی و بروزرسانی وبسایت و شبکه های اجتماعی خود را ندارند خدمات ویژه ای ارائه می دهد تا با خیالی آسوده و مطمئن پای به نمایشگاه بگذارند. می توانید با مراجعه به آدرس www.alandfair.com با این خدمات بیشتر آشنا شوید.
با رعایت موارد بالا می توانید غرفه ای زیبا و تجربه ای لذت بخش از نمایشگاه خود داشته باشید.
تهیه و تدوین : نگاه سبز آگرین