دکوراسیون آشپزخانه

درخانه یک خانواده ایرانی آشپزخانه قلب خانه است، زیرا دکوراسیون آشپزخانه روی دکوراسیون داخلی کل خانه تاثیر می‌گذارد ، برای طراحی و دکور آشپزخانه باید ذهنی باز و پذیرا داشت و قانون مشخصی برای خود تعیین نکنید. از آنجایی که هماهنگی و هارمونی در دکوراسیون آشپزخانه حرف اول را می‌زند، در استفاده از مواد، رنگ ها و فرم‌های بکار رفته در دیزاین آشپزخانه باید بیش از هر جای دیگری دقت کنید.

کابینت

اولین چیزی که در دکوراسیون آشپزخانه به چشم می‌خورد کابینت‌ها هستند. کابینت‌ها مهم‌ترین ملزومات آشپزخانه‌اند و با توجه به سبک معماری آشپزخانه امروزی کاملا از تمام نقاط منزل قابل دید هستند.

کابینت‌های آشپرخانه امروزه از تنوع بالایی برخودار هستند از نظر جنس، رنگ و مدل، کابینت‌ها مدرن در انواع ام دی اف، گلاس، ممبران ، هایگلاس و… وجود دارند. توجه داشته باشید که در هنگام طراحی آشپزخانه مدرن باید از یک شکل بودن اجزای آشپزخانه فاصله بگیرید و علاوه بر این در فضای دکوراسیون آشپزخانه‌ها با سبک مدرن از تزیینات و دیزاین های طرح‌دار استفاده نمی‌شود همچنین برای انتخاب رنگ آشپزخانه مدرن هیچ محدودیتی وجود ندارد مگر اینکه شما تمایل داشته باشید رنگ سایر اجزای آشپزخانه را با توجه به رنگ کابینت‌ها انتخاب نمایید. البته مدل کابینت‌های شیشه‌ای سفید رنگ که کمی زیادی در درکوراسیون خودنمایی می‌کنند و خیلی کم مورد استفاده قرارمی‌گیرد و بخواهید فضا آشپرخانه را دلبازتر و بزرگتر نشان دهند و بتوانند نور بیشتری منعکس کنند استفاده می‌شود. در دکوراسیون منزل ایده ای که بسیار جالب و زیبایی می‌باشد.

ایده مدرن

یکی از بهترین ایده‌های مدرن، دیوار پشت ظرفشویی یا دیوار بین کابینتی تزیین شده با سنگ مرمر خیلی شیک و لوکس است و بعلاوه هیچ وقت کهنه نشده و از مد نخواهد افتاد، می‌توانید این طرح را با روکابینتی سنگ مرمر یا چوب طبیعی و ام دی اف به زیبایی ترکیب کنید.

طراحی فضای مدرن

طراحی فضای مناسب برای ذخیره‌سازی لوازم عمده مهم‌ترین قسمت برنامه‌ریزی دیزاین آشپزخانه است. برای جزئیاتی که ربطی به فضای ذخیزه‌سازی و کابینت ندارند هم برنامه مشخصی داشته باشید. برای مثال یکی از ایده‌های جدید در طراحی آشپزخانه‌های امروزی استفاده از کابینت مخصوص یخچال یا سایر وسایل بزرگ مثل ماشین لباسشویی، ظرفشویی و مایکروویو است. چنین طرح‌هایی مخصوصا در آشپزخانه‌های کوچک، شیک و کارآمد هستند.

دکوراسیون آشپزخانه

طراحی نورپردازی دکوراسیون داخلی آشپزخانه

طراحی نورپردازی برای فضای آشپزخانه از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا اغلب فعالیت‌های روزمره، نظیر پخت و پز و نظافت و … در آشپزخانه انجام می شود. برای طراحی نورپردازی آشپزخانه‌های مدرن می‌توانید از نورهای مخفی استفاده کنید. این مدل نورپردازی فضای آشپزخانه را متفاوت‌تر نشان می‌دهد و برای آشپزخانه های کم نور انتخابی مناسب و ایده‌آل محسوب می‌شود. همچنین می‌توانید برای ایجاد نورپردازی مناسب در فضا و سقف آشپزخانه از لوستر بزرگ و لامپ های سقفی آویز و … استفاده نمایید.

آشپزخانه‌های کوچک

آن‌هایی که فضای آشپزخانه‌شان تاریک و تنگ است، یقینا به دنبال راهی برای روشن و دلباز نشان‌دادن فضای تاریک می‌گردند. استفاده ترکیبی از کابینت‌های شیشه‌ای درکنار قفسه های باز و آزاد تا حد زیادی این مشکل را حل می‌کند. البته سیستم نورپردازی برای چنین فضایی اهمیتی دوچندان پیدا می‌کند، در فضاهای تاریک باید با استفاده از نورهای لطیف و آرام، حالتی شبیه به نور طبیعی روز را در داخل آشپزخانه ایجاد کنید. استفاده از سیستم نورپردازی مخفی آشپزخانه می‌تواند یکی از راه‌های کارآمد و جذاب برای فضاهای تاریک و بسته باشد.

سادگی یکی از بارزترین مشخصه‌های دکوراسیون‌های مدرن است. بنابراین بهتر است شما در هنگام طراحی آشپزخانه مدرن این ویژگی را مد نظر داشته باشید و از شلوغ کردن فضای آشپزخانه یا استفاده از تزیینات پرکار خودداری نمایید.

تهیه و تدوین : نگاه سبز آگرین