معمار

اصطلاح معمار برای قرن‌ها مورد استفاده قرار گرفته است، اما معمار بعنوان یک حرفه نسبتا مدرن شناخته می‌شود. واژه معمار (Architect) از ریشه دو نام فرانسوی و ایتالیایی معمار (French architecte – Italian architetto) آمده است. این اصطلاح از زمان‌های گذشته بعنوان یک حرفه تخصصی و نیازمند تحصیلات بالا شناخته می‌شود.
در انگلستان طراحی معماری توسط هر معماری انجام نمی‌گردد. در سال ۱۹۹۷ هیئتی بنام ARB تشکیل شد. این هیات افراد واجد شرایط را برای معماری ثبت نام و گواهی فعالیت صادر می‌کند تا با نام معمار و بصورت قانونی در شغل معماری فعالیت نماید. ARB بطور کامل و دقیق بر کار این معماران نظارت و هرگونه تخلف و شکایتی را پیگیری می‌نماید تا معماران بر اساس سابقه و امتیاز دسته بندی شوند. معماران همچنین می‌توانند عضو هیئت مدیره سلطنتی معماران بریتانیا (RIBA) شوند.

پیش نیازها

اولین قدم در مسیر معماری و دریافت عنوان معمار تحصیلات دانشگاهی معتبر است. نگرانی‌هایی وجود دارد که آموزش این حرفه نسبتا گران شده و یک دانشجوی رشته معماری برای پایان تحصیلات خود باید هزینه‌های سنگینی بعنوان شهریه بپردازد. در کشور انگلستان نیز متوسط هزینه آموزش برای تبدیل شدن به معمار می‌تواند به ۱۰۰٫۰۰۰ پوند نیز برسد.

وظایف

بطور کلی یک معمار دارای وظایفی است که مشتری و خدمات گیرنده از او انتظار دارد. این وظایف باید بطور دقیق و دارای پشتوانه علمی و عملی باشد تا در نهایت در پایان پروژه معماری بدون اشکالی تحویل مشتری گردد. این وظایف عبارتنداز:
تبیین استراتژی و خلاصه آن برای مشتری
انجام مطالعات امکان‌سنجی و ارزیابی پروژه
ارائه مشاوره به دیگر متخصصان تیم پروژه، پیمانکاران و طراحان متخصص
تعامل وهمکاری با دیگر کارکنان و متخصصان
مشاوره برای خرید پیش‌نیازها و مصالح و ابزار سات و ساز
آماده سازی طرح مفهومی پروژه
تهیه طرح معماری دقیق
آماده‌سازی برنامه‌های برنامه‌ریزی شده
انجام مراحل قانونی پروژه
تهیه اطلاعات و داده‌های تولید
تهیه مستندات مناقصات
مشارکت در ارزیابی‌ها
بررسی طرح‌های دیگر متخصصان
بررسی ارزیابی کارها
توانانیی در رفع ایرادات و نقص‌ها

معمار

معمار باید توانایی بالایی در ایجاد طرح اولیه، برنامه‌ریزی برای نحوه انجام پروژه با چه تجهیزات، ابزار و لوازمی را داشته باشد. همچنین باید در تمام مدت زمان انجام پروژه برکلیات و جزئیات مسلط و نظارت دقیق داشته باشد زیرا مسئولیت انجام پروژه بعنوان مدیر پروژه را دارد.
تهیه و تدوین : نگاه سبز آکرین