دکوراسیون

دکوراسیون که امروزه همه آن را به عنوان یک حرفه، علم ویا هنر دنبال می‌کنند. حتی به عنوان یک علم، تخصص یا رشته در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر دنیا و یا در آموزشگاه‌های عالی به علاقه‌مندان آموزش داده می‌شود. دکوراسیون به معنای معماری داخلی آفرینش فضاست، فضایی که در عین زیبا و خاطره انگیز بودن ، عملگر و کارآمد نیز باشد. بنابراین با کمی تامل در این تعاریف به این نتیجه می‌رسیم که در واقع طراح با تنیدن اصول فنی و تخصصی معماری داخلی با حس زیبایی شناسی، فضایی را طراحی می‌کند، بیانگر هویت، نیاز، درک و خواسته‌های مخاطبش است. دکوراسیون حلقه اتصال بین دو علم معماری و طراحی داخلی است. دکوراسیون داخلی از یک طرف مانند علم معماری با ساختمان و اجزا و عناصر تشکیل دهنده آن ارتباط دارد و از طرف دیگر همانند طراحی داخلی بر فضاهای داخلی تمرکز می‌کند. قدمت دکوراسیون داخلی به عنوان یک فن برای ایجاد سرپناه، به قدمت تاریخ بشر می‌رسد اما دکوراسیون داخلی امروزه در جهان ترکیبی از صنعت ساختمان‌سازی به علاوه هنر، فلسفه و جامعه شناسی، روان‌شناسی اجتماعی، اخلاقی اقتصاد، جغرافیایی طبیعی و انسانی، برنامه‌ریزی و توسعه اقتصادی و علوم طبیعی نظیر زیست شناسی و محیط‌زیست است. معماری داخلی به نوعی همان وضوع معماری داخلی درباره فضاست. دکوراسیون داخلی به عنوان اجتماعی‌ترین هنر بشری با فضای اطراف انسان مرتبط است.

اهمیت دکوراسیون

در دنیای امروز بیشتر تجربیات زندگی افراد در فضاهای بسته و داخلی بدست می‌آید شاید اوقاتی را برای تفریح و هواخوری و فرار از زندگی بسته در فضای آزاد بگذرانیم. اما همین شادی فرار از محیط بسته، نشان دهنده کثرت اوقاتی است که در اتاق‌ها سپری می‌کنیم. به همین دلیل دکوراسیون و معماری داخلی مناسب : بهترین راه حل برای بهبود وضعیت کاری و تحصیلی در زندگی‌تان می‌باشد.
بر خلاف تصور عامه، تعداد دکوراتیوها و طراحان داخلی بسیار بیشتر از آن است که همه تصور می‌کنند و حتی برخی از آنان در زمره مشاهیر دنیای امروز هستند. گرچه شاید به شهرت طراحان مد و یا هنرمندان دیگر رشته‌ها نباشند اما با این وجود بسیاری از دکوراتیوها و طراحان داخلی از راه طراحی درآمد بسیار بالایی نیز کسب می‌کنند.

مزایای علم دکوراسیون

درآمد طراحان و دکوراتیو داخلی با توجه به کارفرما و تجربه و شهرت فردی آن‌ها متفاوت است. اما آنچه که مسلم است هزینه‌ای است که افراد امروزه در جامعه برای بهتر زیستن پرداخت می‌کنند. قابل ذکر است که طیف گسترده‌ای از شرایط کار و فرصت‌های شغلی در زمینه طراحی داخلی وجود دارد، زیرا حرفه طراحی داخلی به وضوح تعریف نشده است و پروژه‌های انجام شده توسط یک طراح داخلی بطور گسترده‌ای متفاوت است که این خود بهترین زمینه‌سازی را برای هر چه کارآمد شدن این رشته و کسب درآمد بالاتر فراهم ساخته است.

دکوراسیون

جامعه دکوراسیون داخلی

جامعه دکوراسیون های داخلی را می توان چنین بیان کرد : متخصصی برای طراحی فضاهای داخلی, با عملکرد کارایی بالا که تخصص خود را از طریق آموزش‌های رسمی کسب کرده است. با توجه به این که جامعه دکوراسیون‌ها دارای سبک و سیاق واصول خاصی است که بر اساس سلیقه و نیازهای هر دوره دستخوش تغییر می‌شود. برای به دست‌آوردن علم همگام با نیاز جامعه‌ این هنر کارآمد، نیاز به آموزش در سطح جامعه به وضوح احساس می‌شود. در جامعه‌ی امروزی ما و در شهرهای بزرگ به علت ازدحام بیش از حد جمعیت متراژ خانه بسیار کم شده است و خانه‌های ویلایی جای خود را به آپارتمان‌های کوچک داده‌اند. با توجه به علم دکوراسیون داخلی می‌توان فضایی بهتری را برای خودمان بسازیم.
تهیه و تدوین : نگاه سبز آگرین