استراتژی بازاریابی موفق قبل از نمایشگاه

صنعت نمایشگاه از دوره های ابتدایی تا کنون دستخوش رشد و تکامل بوده است. از نمایش ساده ی محصولات و خدمات تا استفاده از تکنولوژی و استراتژی های گوناگون. امروزه برگزاری نمایشگاه نیازمند توجه و برنامه ریزی دقیق و پیگیری است، که باید همگام با اقدامات متنوع بازاریابی و اصولی مدت ها قبل از شروع نمایشگاه انجام بپذیرد. کسب و کارهایی که بدنبال کسب تجارب نمایشگاهی و افزایش بهره وری و فروش هستند باید استراتژی بازاریابی موفق را برای خود برنامه ریزی کنند.
اهمیت نمایشگاه
کسب و کارها تنها با افزایش مشتریان جدید، ایده های جدید و تجارت جدید می توانند رشد کنند و نمایشگاه ها فرصت بسیار خوبی برای ملاقات مشتریان بالقوه جدید، افزایش مخاطبان و ارائه ایده های جدید و هیجان انگیز، می باشند. مرکز تحقیقات نمایشگاهی، اطلاعاتی را در خصوص اهمیت و ارزش نمایشگاه ها برای صنعت و کسب و کار جمع آوری کرده که نشان دهنده ی اینست که حدود ۷۰ درصد بازدیدکنندگان بدنبال کسب اطلاعات برای خریدهای خود هستند که از این تعداد ۲۶ درصد سفارشات خرید را در نمایشگاه انجام می دهند.
همچنین ۷۲ درصد از شرکت کنندگان می گویند که شرکت در نمایشگاه تاثیر بسیار زیادی درثبت سفارش خرید آن ها داشته است. واضح است که نمایشگاه بخش مهمی از پازل بازاریابی برای صنعت و کسب و کار هستند و یک راه اساسی برای خرید و فروش می باشد.
نمایشگاه ها مزایای زیر را برای کسب و کار دارند:
جلسات همزمان رو در رو با مشتریان بیشترین تاثیر را برای فروش در کسب و کار دارند.
اطلاعاتی که از مشتریان در نمایشگاه در اختیار شما قرار می گیرد بسیار ارزشمند و موثر هستند. انجام بازاریابی در فرصت سه، چهار روزه نمایشگاه باعث کاهش هزینه ی تبلیغات خارجی می شود و می توان مشتریان بسیار زیادی پشتیبانی نمود.
استراتژی های بازاریابی پیش از نمایشگاه که موثر هستند
اقدامات لازم برای فروش بهتر در کسب و کار قبل از شروع برگزاری نمایشگاه مهم است که با دانش فراوان و برنامه ریزی انجام بگیرد. برخی از نمونه های عالی استراتژی بازاریابی عبارتند از:
– اشتراک گذاری در صفحات اجتماعی
می توانید بدون هیچ هزینه ای اقدام به تبلیغ کسب و کار خود و آفرهای خود از طریق شبکه های اجتماعی نمائید. شبکه هایی نظیر فیسبوک، توییتر، پینترست، اینستاگرام و تلگرام و … اما باید کاملاً فعال باشید و روزانه پست های خود را بروزرسانی نمائید و اطلاع رسانی را به نحو احسن انجام دهید.
– ارتباط با همکاران
با استفاده از لینکداین، فیسبوک و سایر شبکه های تجاری اجتماعی با همکاران و مشتریان خود ارتباط ایجاد نمائید و ایده های خود را با آن ها در میان بگذارید و بحث و تبادل نظر کنید.
– بروزرسانی وبسایت
اطمینان حاصل کنید که تمام اطلاعات حضور در نمایشگاه شما همراه با تاریخ و مکان برگزاری را در وبسایت خود بروزرسانی کرده باشید و مطالب مهم را در آن انتشار دهید.
– ارسال ایمیل
برای همکاران و مشتریان خود یک هفته قبل از شروع نمایشگاه ایمیلی حاوی اطلاعات نمایشگاه بفرستید و آن ها را برای بازدید از غرفه خود دعوت نمائید.
– رپورتاژ آگهی
در خبرگزاری ها برای نمایشگاه و حضور خود تبلیغ نمائید تا در وبسایت ها دیده شوید.
– اعلام خضور در نمایشگاه از طریق تلفن گویا
در تلفن گویای شرکت خود درباره ی حضور در نمایشگاه کوتاه اطلاع رسانی نمائید.
– تبلیغ محصولات و خدمات جدید
از طریق ایمیل، بروزرسانی وبسایت و دیگر رسانه ها محصولات و خدمات جدید خود را اطلاع رسانی کنید. اینکار باعث افزایش شوق بازدیدکنندگان نسبت به غرفه شما می شود.
– مسابقه برگزار کنید
در شبکه های اجتماعی، وبسایت و داخل غرفه خود مسابقات یا چالش هایی درنظر بگیرید و جوایزی مثل تخفیف یا محصول رایگان ارائه نمائید تا بازدیدکننده ی بیشتری برای خود فراهم کنید. در شبکه های اجتماعی می تواند این مسابقه بصورت اشتراک گذاری بیشتر صفحه ی شما باشد. و به بیشترین اشتراک گذاری داخل غرفه جایزه را اهدا کنید.
استراتژی بازاریابی موفق قبل از نمایشگاه
مهم تر از همه اینکه خلاق باشید
برای خلاقیت نیاز به هزینه نیست. بسیاری از ایده های کارا ارزان بودند. بطور مثال می توانید سمت و سوی تبلیغات خود را با پیامی طنز آمیز آمیخته کنید یا محصولات رایگان یا تخفیف ارائه خدمات و محصولات در نمایشگاه ارائه نمائید.
آمادگی داشته باشید
یک نمایشگاه برای برگزاری روزها و ساعت ها برنامه ریزی شده است پس نیاز است برای شرکت در آن بطور قابل ملاحظه ای برنامه ریزی انجام دهید. سخنرانی ها و ارائه های خود را تمرین کنید تا در زمان نمایشگاه تسلط کافی داشته باشید.
از هر فرصتی برای کسب تجربه برای شرکت در نمایشگاه استفاده نمائید. در نهایت متوجه خواهید شد که چقدر این تجربیات در نمایشگاه و قروش محصولات و خدمات موثر و کارآمد می باشد. رویدادهای نمایشگاهی ثابت کرده اند که می توانند بعنوان بزرگترین و موثرترین روش بازاریابی و فروش محصولات و خدمات باشد. از اینرو توجه ویژه به آن مقوله ایست که نباید براحتی از آن گذر کرد.
نگاه سبز آگرین