10 کلید موفقیت برای شرکت در نمایشگاه

ساخت و شرکت در یک نمایشگاه می تواند بسیار وقت گیر و هزینه بر باشد. اما اگر کمی وقت و هزینه صرف راه اندازی اصولی غرفه نمایشگاهی خود کنید، قادر خواهید بود بیشترین بهره را از شرکت در نمایشگاه برای خود ببرید.

۱- پرسنل داخل غرفه را آموزش دهید

صرف زمان برای آموزش و آماده سازی پرسنل غرفه، امری مهم بشمار می رود که می توانید با انتخاب درست افراد و آموزش صحیح آن ها را آماده نمائید. از آموزش و تامین منابع آنها همچون جملات کلیدی و آشنایی کامل با کسب و کار شما برخوردار باشند و هر کدام قادر باشند به تنهایی به بازدیدکنندگان پاسخ کامل و جامعی ارائه دهند. همچنین نیاز است تا در مورد پوشش پرسنل خود نیز فکری بیاندیشید.

۲- برگزاری یک رویداد یا چالش

یکی از بهترین راه ها برای جذب مخاطبان و بازدیدکنندگان برگزاری یک رویداد، یا مسابقه در طول مدت نمایشگاه می باشد. برای این کار نیاز به خلاقیت بالایی دارید. برای برندگان و نفرات برتر جوایزی از قبیل یک هدیه یا محصول رایگان و یا تخفیف ویژه برای خرید محصول در نظر بگیرید. یکی از مزیت های این کار جمع آوری اطلاعات تماس بازدیدکنندگان برای اقدام بعد از نمایشگاه می باشد.

۳- با بازدیدکنندگان از طریق شبکه های اجتماعی تعامل داشته باشید

شبکه های اجتماعی برای بازدیدکنندگان یک نمایشگاه و حضور در آن قطعاً یک رسانه برای تعامل بیشتر با شرکت کنندگان می باشد. مطمئناً تعداد بیشماری هستند که فرصت حضور در نمایشگاه را پیدا نکردند، بنابراین شبکه های اجتماعی را برای دنبال کردن آن نمایشگاه انتخاب می کنند. از هشتگ های مناسب و پست های مرتبط استفاده کنید و عکس های بروز در آن ها قرار دهید. . به کامنت ها و توییت ها پاسخ دهید و فراموش نکنید که در مدت زمان برگزاری نمایشگاه فعال باشید.

۴- در نمایشگاه در یادها بمانید

غرفه شما در نمایشگاه یکی از صدها غرفه حاضر می باشد. نمایشگاه ها عرصه ای هستند که همه سعی دارند تا غرفه ای داشته باشند که از لحاظ بصری با بقیه متفاوت باشند. استفاده از نورپردازی زیبا، بنرهای گرافیکی، نمایشگرهه، رنگ های شاد و روشن و … بازدیدکنندگان را وا می دارد تا در غرفه شما متوقف شوند و به سمت شما بیایند.

۵- جای مناسب در نمایشگاه پیدا کنید

علاوه بر جلوه ی بصری غرفه، انتخاب محل قرارگیری غرفه نیز حائز اهمیت می باشد. برای انتخاب بهترین مکان وقت بگذارید و برای انتخاب آن مطالعه نمائید. از عواملی که باید هنگام انتخاب محل مناسب برای برپایی غرفه به آن ها توجه شود می توان به موارد زیر اشاره نمود:

– نزدیکی به ستاد برگزاری و نقاط در دسترس عمومی

– قرارگیری در مناطق پر تردد نمایشگاه

– جای مناسب در سالن و ردیف غرفه ها (گوشه ها ایده آل تر هستند)

برای انتخاب بهترین جا باید هزینه بیشتری نمائید ولی این اتفاقی است که ارزش هزینه را دارد. بنابر این سعی کنید جزء اولین نفرات برای دریافت پلان می باشید.

10 کلید موفقیت برای شرکت در نمایشگاه

۶- خدمات و محصولات خود را به خوبی معرفی نمائید

ایستادن و حضور پرسنل در غرفه به تنهایی کافی نمی باشد، بلکه پرسنل باید با اشتیاق و انرژی نسبت به توجیه بازدیدکنندگان و معرفی محصولات و خدمات شرکت، فعالیت نمایند. ارتباط دوستانه و احترام در بیان آن ها باید رعایت شوند. از ابزارهایی از قبیل آخرین محصولات فیزیکی، صفحه نمایش های متصل به وب سایت یا یک ویدئو برای ارائه معرفی و توضیح خدمات و محصولات خود استفاده نمائید.

۷- اطلاعات را جامع جمع آوری نمائید

برای بازدیدکنندگان خود، فرم داشته باشید تا بعد از نمایشگاه بتوانید برای ارتباط بیشتر با آنها یا همکاری اقدام نمائید. جمع آوری اطلاعات دقیق بازدیدکنندگان غرفه و ثبت در CRM یکی از اهداف مهم در طول زمان برگزاری و دریافت نتیجه مناسب از نمایشگاه می باشد. به هر شکلی که شده از بازدیدکنندگان اطلاعات دریافت نمائید، مثل اهدای یک هدیه کوچک، ساک دستی یا مواردی این چنینی در قبال پر کردن فرم مربوطه

۸- پیگیری فوری بعد از اتمام نمایشگاه

در طول زمان برگزاری نمایشگاه، هدف، برقراری ارتباط با مشتریان یا همکاران می باشد. نمایشگاه بی نتیجه و بی هدف خواهد بود در صورتی که اقدام به پیگیری آنها نکنید. پیگیری بازدیدکنندگان باید فوری و بعد از اتمام زمان نمایشگاه باشد و حتی گذشت چند روز نیز مناسب نمی باشد. حتی شده از طریق ایمیل یا تماس کوتاه تلفنی ارتباط را نگه دارید و برای تک تکشان برنامه ریزی نمائید.

۹- هدایای تبلیغاتی تهیه کنید

تهیه هدایای تبلیغاتی برای مدت زمان حضور در نمایشگاه راه کاری موثر برای جذب مخاطب می باشد. لزوماً احتیاجی نیست از یک هدیه ۱۰۰۰ عدد چپ لوگو خورده تهیه شود. بلکه باید با تحقیق و حساسیت هدایا انتخاب شوند. انتخاب درست هدایا باید پارامترهایی را دنبال کند تا سرمایه گذاری در این راه را به بیراهه و هدر رفت هدایت نکند. هدایا باید نسبت به بازدیدکننده تفکیک شود. برای مدیران و همکاران تعداد کمتر ولی کیفیت و هزینه بیشتری متحمل شوید و برای بازدیدکنندگان عادی کالایی ارزانتر و تبلیغاتی تر در نظر بگیرید. لوگوی خود را بر روی تمام آنها حک یا چاپ کنید. سعی کنید هدایا بی ربط با موضوع نمایشگاه نباشد.

از محبوب ترین هدایای تبلیغاتی می توان به فلش مموری، هدایای پوشیدنی مانند تی شرت و کلاه، ظروفی از قبیل لیوان، ماگ و زیرلیوانی اشاره نمود.

۱۰- برنامه از پیش تعیین شده

قبل از شروع نمایشگاه با همکاران و پرسنل خود جلسه های متعدد برنامه ریزی بگذارید و برای روز به روز حضور در نمایشگاه برنامه ریزی و هدف گذاری انجام دهید. برای پرسنل خود لیست وظایف تعبیه کنید. حتی برای صرف غذا نیز برنامه داشته باشید.

اینکار باعث می شود تا انرژی و وقتتان در نمایشگاه اتلاف نشود و بیشترین بهره را از حضور خود ببرید و از آن لذت ببرید.
نگاه سبز آگرین