بازاریابی نمایشگاه برای شرکت در اولین نمایشگاه

جهت شرکت موفق در نمایشگاه برای اولین بار، نیاز است که به موارد بسیاری توجه شود. بسیاری از کسب و کارها با توجه به اینکه بر روی اولین حضور خود برنامه ریزی مناسبی نداشتند و فاکتورهای اصلی را رعایت نکردند، دیگر خواهان شرکت در نمایشگاه نمی باشند. حضور ناموفق در نمایشگاه دلایل بسیاری دارد اما همه ی این دلایل در سایه ی یک دلیل نهفته اند: عدم برنامه ریزی!
در ادامه مطلب به ۶ نکته ی قابل تامل در ارتباط با بازاریابی نمایشگاه ارائه شده است:
۱ – هر کسب و کاری برای ادامه ی فعالیت خود نیاز به سرمایه و درآمد دارد. برای هر نمایشگاه تمامی کارکنان باید چشم انداز را بر روی سه چیز متمرکز کنند: بینش، علاقه و فروش. برخی از هدف ها را می توان به آسانی هدف گذاری کرد اما آیا تمام اعضای تیم هدف نهایی و اطلاعات مربوط به محصول و خدمات را تمام و کمال می شناسند؟ پس فرصت ها را بشناسید و عکس العمل مناسب برایشان اعمال کنید.
۲ – شگفت انگیز بودن جالب است. می توانید از راه کارهای جالب برای جذب و فروش در نمایشگاه استفاده کنید. مانند استفاده از جملات و اصطلاحات زبان های مختلف، استفاده از کاراکترهای سرگرم کننده داخل غرفه و یا افراد مشهور برای حضور و معرفی کالا یا خدمات خود. همچنین در انجام این متد باید کاملاً محتاط باشید چرا که زیاده روی در آن باعث دفع مخاطب و بازدیدکننده از غرفه می گردد.
۳ – تفاوت بسیاری بین دو اصطلاح ارزان و اقتصادی وجود دارد. هیچگاه حضور در نمایشگاه نباید باعث شود تا حساب بانکیتان خالی گردد. شما هزینه های دیگری از جمله انرژی و زمان انجام می دهید که باید با نتیجه ی مناسب از نمایشگاه دست پر برگردید. حضور در نمایشگاه سپری کردن تعطیلات نیست. بر این اساس تمامی کارکنان باید تمرکز و انرژی خود را برای جذب مشتری و ایجاد علاقه در نظر آن ها صرف کنند.
۴ – یکی از ابتدایی ترین کارهایی که از قبل از شروع نمایشگاه باید در نظر بگیرید یک پیام ویژه است. شما لوگو و نام تجاری منحصر به خود را دارید. وقتی کسی از شما می پرسد ” شما چه کاری انجام می دهید؟ ” باید جواب قانع کننده و جذابی برای او داشته باشید. برای دو سوال مهم باید پاسخ کامل و برنامه ریزی شده ای برای خود داشته باشید :
برند و تجارت خود را چگونه برای بازدیدکننده قرار است شرح دهید؟! و می خواهید بازدیدکنندگان چه تصویر و ذهنیتی از شما داشته باشند؟!
۵ – در طرح بازاریابی خود در نمایشگاه باید به یاد داشته باشید که اهداف خود را استراتژیک کنید. عدم آمادگی و برنامه ریزی نمایشگاه امتیاز منفی بزرگی برای نمایشگاه شما محسوب می شود. بطور مثال می خواهید برای تکنولوژی پیشرفته ای که ارائه می دهید تعریف داشته باشید. منحصربه فردی آن، کارائی فوق العاده آن برای عموم مردم، راحتی استفاده و …
زمان بسیار محدودی برای فکر در رابطه با آنچه  دارید و نیاز پیدا می کنید دارید. در هر صورت باید فراتر از آنچه دارید بیاندیشید. جسارت و خلاقیت در جلب توجه بازدیدکننده بهترین توصیه است.

۶ – استفاده از جمله ها و تعاریف تکراری و مشخص شده از قبل مناسب نیست. تعاریف و برخوردها باید منعطف و بر اساس نحوه ی رفتار و شخصیت بازدیدکننده باشد. تجارت شما نیاز به درخششی فراتر از حد انتظار دارد. اگر شما کسب و کاری پر انرژی و جوانگرا هستید باید این ویژگی ها را در غرفه نمایشگاهی خود اعمال کنید. اگر محصول یا خدمات ویژه ای ارائه می دهید باید تصویری که از غرفه ی خود در ذهن مخاطب می سازید با آن ها منطبق باشد. شرکت در نمایشگاه همیشه باعث افزودن تجربیات برای نمایشگاه های بعدی می شود و می توانید بر اساس آن اتفاقات و چالش های غیره منتظره را پیش بینی کنید. همچنین با بازدید غرفه های دیگر شرکت کنندگان می توانید نکات مثبت و منفی را برای خود تحلیل و در غرفه ی خود استفاده کنید.
در آخر، شرکت در نمایشگاه یک تجربه ی با ارزش از آنچه در کسب و کار خود انتظار دارید برای شما به ارمغان می آورد. با هر بار شرکت در آن نقاط قوت و ضعف کسب و کار خود را می شناسید و برای لحاظ کردن آن ها قدم بر می دارید. پس همیشه برای موفقیت خود نمایشگاه ها را از دست ندهید و برای آن برنامه ریزی و هدف گذاری نمائید.
تهیه و تدوین : شرکت نگاه سبز آگرین