اشتباهات غرفه داران | 10 اشتباهی که غرفه داران انجام می دهند

برای شرکت در نمایشگاه سرمایه گذاری های زیادی بر روی ساخت و برپایی غرفه انجام می گیرد. این هزینه ها تنها مالی نیستند بلکه در زمان و انرژی حضور در نمایشگاه نیز صرف می شوند. در صورتی رضایت کامل از ساخت غرفه و حضور در نمایشگاه حاصل می شود که از اشتباهات مکرر و اجتناب پذیر دوری شود.

در زیر ۱۰ اشتباه مرسوم هنگام برپایی غرفه نمایشگاه ذکر شده:

۱- گرافیک غرفه باید مناسب باشد

اغلب شرکت ها در نمایشگاه ها خدمات خود را بیشتر با صفحه نمایش نشان میدهند. بسیار دیده شده که به گرافیک و نحوه نمایش خدمات بصورت فیلم یا اسلایدشو توجه نمی شود. همچنین غرفه باید نورپردازی اصولی و خوب داشته باشد. نورپردازی بد باعث تاثیر منفی در جذب مخاطب به محصولات و خدمات می شود.

۲- متن زیاد در غرفه تاثیر خوبی ندارد

هدف شما جذب بازدیدکنندگان برای مشاهده ی غرفه شما و ماندن در آن می باشد. استفاده از متون طولانی بر روی دیوارها یا صفحه نمایش باعث نمی شود تا بازدیدکننده تمام متن طولانی را بایستد و مطالعه کند. همچنین شما نمی توانید در متن های طولانی یک یا دو صفحه ای تمام رزومه و زمینه کاری خود را توضیح دهید.

۳- از قبل بازدیدکنندگان را آماده سازید

شما یک غرفه عالی دارید و برای جذب بازدیدکنندگان آماده هستید. بازدیدکنندگان کجا هستند؟ چرا غرفه شما شلوغ نیست؟ برای حضور در نمایشگاه چه برنامه ای داشتید؟ پیشنهاد می شود مشتریان خود را با استفاده از شبکه های اجتماعی و خبرنامه های الکترونیکی نسبت به ظاهر تجارت خود آماده سازید. سعی کنید قبل از شروع نمایشگاه برای محصولات یا خدمات جدید خود زمزمه بین مشتریان تولید کنید. برای مخاطبانی که تا بحال با شما کار نکرده اند، دعوت نامه بفرستید.

۴- جملات و صحبت های با پرسنل را از قبل تمرین نکنید

در غیر اینصورت پرسنل حاضر در غرفه بجای تعامل و صرف انرژی با بازدیدکننده، می نشیند و برای صحبت انرژی صرف نمی کند. انتخاب پرسنل برای حضور در غرفه باید دقیق باشد. ببینید اهل بازی و استفاده مکرر از گوشی و وسایل الکترونیکی خود، هنگامی که بازدیدکنندگان در رفت و آمدند، هستند یا خیر؟ پرسنل خود را با حساسیت و در صورتی که به خوبی شما یا بهتر از شما هستند انتخاب

۵- درک نکردن صحبت های مخاطب

هنگام صحبت با بازدیدکننده و مخاطب خود آرامش خود را حفظ کنید و از استرس دوری کنید. متوجه نشدن صحبت های مخاطب و نیاز های او بدلیل های استرس یا هیجان زدگی باعث دفع آنها می شود. از زبان بدن و نکته بینی در صحبت استفاده کنید. شما نیاز به درک کامل صحبت های مشتری دارید پس رو در رو و مسلط به گفتگو بپردازید.

۱۰ اشتباهی که غرفه داران انجام می دهند

۶- برای اعتبار دست به هر کاری نزنید

باید یک متخصص در امر حل و فصل مشکلات و خلاق در جلب توجه بازدیدکنندگان باشید و لزوما نیازی به برپایی یک مسابقه عمومی یا استفاده از کاراکترهای تکراری نمی باشد.

۷- غرفه خود را محصور نکنید

غرفه خود را برای بازدیدکنندگان باز بگذارید و از ازدحام متون و بنرهای غیر ضروری پرهیز کنید. چشم انداز غرفه شما بسیار مهم است. برای بازدیدکنندگان چند راه ورود و چند راه خروج قرار دهید. بجای استفاده از متون و هدر های زیاد، پیشنهاد می شود از QR و بازاریابی موبایل استفاده نمائید.

۸- برنامه برای موفقیت نداشتن

ما قصد شکست خوردن نداریم! ما برنامه ریزی نداریم! این ها صحبت هایی است که بعد از پیش نرفتن راه موفقیت در حضور نمایشگاهی گفته می شود. اگر طرح و برنامه ای برای حضور در نمایشگاه خود ندارید، پول و وقت خود را صرف آن نکنید. با مشاوران بازاریابی گفتگو کنید و تکالیف خود را انجام دهید و بازخورد فعالیتتان را از همکاران و همتایان خود در صنعت، جویا شوید.

۹- عدم انتخاب نمایشگاه درست

با مدیر تبلیغات و بازرگانی خود مشورت کنید. انتخاب نمایشگاه درست برای حضور موفق می تواند مهمترین و اولین هدف باشد. لیست نمایشگاه ها و رویدادهای سال را مشاهده کنید. ببینید کدام نمایشگاه یا رویدادی به زمینه فعالیت شما مرتبط است و احتمال موفقیت بالاتر است. همچنین به قوانین و دستورالعمل های هر نمایشگاه توجه نمائید. مانند نحوه و محدودیت محصولات داخل غرفه، نمایشگرهای قابل استفاده، محدودیت های ارتفاع و ساخت و ساز و غیره.

۱۰- با غرفه ساز خود هماهنگ نشدن

باید مطمئن شوید تا غرفه ساز خود را درست انتخاب کرده اید. درواقع غرفه ساز باید با سلیقه شما آشنا باشد و هدفتان را بداند. این کار با بحث در مورد مراحل کار، نقل قول ها، جلسات متعدد و ریز اطلاعات مورد نیاز انجام پذیر است. صحبت هایی پیرامون اشتباهات و نقاط ضعف و قوت غرفه های سال های قبل خود و همکاران می تواند در بهبود روند غرفه سازی، کمک بسزایی داشته باشد.

نگاه سبز آگرین